Trussart SteelDeville Guitar in Titanic Green Snakeskin
With a variety of options including pickups, finishes and engravings, bridges , and neck shapes and woods the SteelDeville offers a great platform to create something truly unique.
Here at Humbucker Music what we have found is all we need to do to make someone a Trussart fan is put one in their hands. The tone from a steel body guitar is something every guitar player should experience.
Every SteelDeville has its own unique look due to the process used to create the "Rust-O-Matic" finish.
This SteelDeville features the Holey Metal Back Perforation which reduces the weight by 1/2 pound, Arcane Inc. Humbucker pickups in the neck and bridge positions, a Tone Pros Tune-O-Matic bridge, and the Titanic Green Snakeskin finish.
Model: SteelDeville
Serial Number: 16032
Weight: 8 lbs. 6 oz.
| Body: | Hollow Steel Body w/ Holey Metal Back Perforation |
| Neck: | Maple w/ Indian Rosewood - Tobacco Red Stain |
| Neck Shape: | "59 - 10" Radius - 24-3/4" Scale |
| Frets: | 6130 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tone Pros Tune-O-Matic |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Gears: | Tune-O-Matic Tone Pros |
| Pickguard: | Steel Rust-O-Matic |
| Electronics: | Volume x2, Tone x2, 3-Way Switch |
| Input Jack: | Side Jack |
| Knobs: | Metal |
| Neck Pickup: | T.V. Jones |
| Bridge Pickup: | T. V. Â Jones |
| Finish: | Titanic Green Snakeskin |
| Paint Option: | Dark |
| Other Options: | Holey Metal Back Perforation, Reduces weight by over 1/2 pound |
| String Gauge: | .010 - .046 Dunlop |
With a variety of options including pickups, finishes and engravings, bridges , and neck shapes and woods the SteelDeville offers a great platform to create something truly unique.
Here at Humbucker Music what we have found is all we need to do to make someone a Trussart fan is put one in their hands. The tone from a steel body guitar is something every guitar player should experience.
Every SteelDeville has its own unique look due to the process used to create the "Rust-O-Matic" finish.
This SteelDeville features the Holey Metal Back Perforation which reduces the weight by 1/2 pound, Arcane Inc. Humbucker pickups in the neck and bridge positions, a Tone Pros Tune-O-Matic bridge, and the Titanic Green Snakeskin finish.
Model: SteelDeville
Serial Number: 16032
Weight: 8 lbs. 6 oz.
| Body: | Hollow Steel Body w/ Holey Metal Back Perforation |
| Neck: | Maple w/ Indian Rosewood - Tobacco Red Stain |
| Neck Shape: | "59 - 10" Radius - 24-3/4" Scale |
| Frets: | 6130 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tone Pros Tune-O-Matic |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Gears: | Tune-O-Matic Tone Pros |
| Pickguard: | Steel Rust-O-Matic |
| Electronics: | Volume x2, Tone x2, 3-Way Switch |
| Input Jack: | Side Jack |
| Knobs: | Metal |
| Neck Pickup: | T.V. Jones |
| Bridge Pickup: | T. V. Â Jones |
| Finish: | Titanic Green Snakeskin |
| Paint Option: | Dark |
| Other Options: | Holey Metal Back Perforation, Reduces weight by over 1/2 pound |
| String Gauge: | .010 - .046 Dunlop |
Description
With a variety of options including pickups, finishes and engravings, bridges , and neck shapes and woods the SteelDeville offers a great platform to create something truly unique.
Here at Humbucker Music what we have found is all we need to do to make someone a Trussart fan is put one in their hands. The tone from a steel body guitar is something every guitar player should experience.
Every SteelDeville has its own unique look due to the process used to create the "Rust-O-Matic" finish.
This SteelDeville features the Holey Metal Back Perforation which reduces the weight by 1/2 pound, Arcane Inc. Humbucker pickups in the neck and bridge positions, a Tone Pros Tune-O-Matic bridge, and the Titanic Green Snakeskin finish.
Model: SteelDeville
Serial Number: 16032
Weight: 8 lbs. 6 oz.
| Body: | Hollow Steel Body w/ Holey Metal Back Perforation |
| Neck: | Maple w/ Indian Rosewood - Tobacco Red Stain |
| Neck Shape: | "59 - 10" Radius - 24-3/4" Scale |
| Frets: | 6130 Medium Jumbo |
| Bridge: | Tone Pros Tune-O-Matic |
| Nut Width: | 1-5/8" |
| Gears: | Tune-O-Matic Tone Pros |
| Pickguard: | Steel Rust-O-Matic |
| Electronics: | Volume x2, Tone x2, 3-Way Switch |
| Input Jack: | Side Jack |
| Knobs: | Metal |
| Neck Pickup: | T.V. Jones |
| Bridge Pickup: | T. V. Â Jones |
| Finish: | Titanic Green Snakeskin |
| Paint Option: | Dark |
| Other Options: | Holey Metal Back Perforation, Reduces weight by over 1/2 pound |
| String Gauge: | .010 - .046 Dunlop |