Trussart SteelDeville w/ B7 Bigsby in Dark Rust-O-Matic Pinstripe
With a variety of options including pickups, finishes and engravings, bridges , and neck shapes and woods the SteelDeville offers a great platform to create something truly unique.
Here at Humbucker Music what we have found is all we need to do to make someone a Trussart fan is put one in their hands. The tone from a steel body guitar is something every guitar player should experience.
Every SteelDeville has its own unique look due to the process used to create the "Rust-O-Matic" finish.
This SteelDeville features the Holey Metal Back Perforation which reduces the weight by 1/2 pound, TV Jones Powertron pickups in the neck and bridge positions, a B7 Bigsby, and the Dark Rust-O-Matic finish which gives this guitar an almost old fighter plane look to it.
Model: SteelDeville w/ B7 Bigsby
Serial Number: 14028
Weight: 9 lbs 5 oz
| Body: | Hollow Steel Body w/ Holey Metal Back Perforation |
| Neck: | Mahogany w/ Bound Rosewood Fingerboard (upgraded) |
| Neck Shape: | '59 - 10" Radius - 24-3/4" Scale |
| Frets: | 6130 Medium Jumbo |
| Bridge: | B7 Bigsby |
| Nut Width: | 1 5/8" |
| Gears: | Tune-O-Matic Tone Pros |
| Pickguard: | Steel Rust-O-Matic |
| Electronics: | Volume x2, Tone x2, 3-Way Switch |
| Input Jack: | Side Jack |
| Knobs: | Metal |
| Neck Pickup: | TV Jones Classic |
| Bridge Pickup: | TV Jones Classic |
| Finish: | Dark Rust-O-Matic |
| Paint Option: | Dark w/ Pinstripes (upgraded) |
| Other Options: | Holey Metal Back Perforation, Reduces weight by 1/2 pound |
| String Gauge: | .010 - .046 Dunlop |
With a variety of options including pickups, finishes and engravings, bridges , and neck shapes and woods the SteelDeville offers a great platform to create something truly unique.
Here at Humbucker Music what we have found is all we need to do to make someone a Trussart fan is put one in their hands. The tone from a steel body guitar is something every guitar player should experience.
Every SteelDeville has its own unique look due to the process used to create the "Rust-O-Matic" finish.
This SteelDeville features the Holey Metal Back Perforation which reduces the weight by 1/2 pound, TV Jones Powertron pickups in the neck and bridge positions, a B7 Bigsby, and the Dark Rust-O-Matic finish which gives this guitar an almost old fighter plane look to it.
Model: SteelDeville w/ B7 Bigsby
Serial Number: 14028
Weight: 9 lbs 5 oz
| Body: | Hollow Steel Body w/ Holey Metal Back Perforation |
| Neck: | Mahogany w/ Bound Rosewood Fingerboard (upgraded) |
| Neck Shape: | '59 - 10" Radius - 24-3/4" Scale |
| Frets: | 6130 Medium Jumbo |
| Bridge: | B7 Bigsby |
| Nut Width: | 1 5/8" |
| Gears: | Tune-O-Matic Tone Pros |
| Pickguard: | Steel Rust-O-Matic |
| Electronics: | Volume x2, Tone x2, 3-Way Switch |
| Input Jack: | Side Jack |
| Knobs: | Metal |
| Neck Pickup: | TV Jones Classic |
| Bridge Pickup: | TV Jones Classic |
| Finish: | Dark Rust-O-Matic |
| Paint Option: | Dark w/ Pinstripes (upgraded) |
| Other Options: | Holey Metal Back Perforation, Reduces weight by 1/2 pound |
| String Gauge: | .010 - .046 Dunlop |
Original: $5,408.00
-65%$5,408.00
$1,892.80Description
With a variety of options including pickups, finishes and engravings, bridges , and neck shapes and woods the SteelDeville offers a great platform to create something truly unique.
Here at Humbucker Music what we have found is all we need to do to make someone a Trussart fan is put one in their hands. The tone from a steel body guitar is something every guitar player should experience.
Every SteelDeville has its own unique look due to the process used to create the "Rust-O-Matic" finish.
This SteelDeville features the Holey Metal Back Perforation which reduces the weight by 1/2 pound, TV Jones Powertron pickups in the neck and bridge positions, a B7 Bigsby, and the Dark Rust-O-Matic finish which gives this guitar an almost old fighter plane look to it.
Model: SteelDeville w/ B7 Bigsby
Serial Number: 14028
Weight: 9 lbs 5 oz
| Body: | Hollow Steel Body w/ Holey Metal Back Perforation |
| Neck: | Mahogany w/ Bound Rosewood Fingerboard (upgraded) |
| Neck Shape: | '59 - 10" Radius - 24-3/4" Scale |
| Frets: | 6130 Medium Jumbo |
| Bridge: | B7 Bigsby |
| Nut Width: | 1 5/8" |
| Gears: | Tune-O-Matic Tone Pros |
| Pickguard: | Steel Rust-O-Matic |
| Electronics: | Volume x2, Tone x2, 3-Way Switch |
| Input Jack: | Side Jack |
| Knobs: | Metal |
| Neck Pickup: | TV Jones Classic |
| Bridge Pickup: | TV Jones Classic |
| Finish: | Dark Rust-O-Matic |
| Paint Option: | Dark w/ Pinstripes (upgraded) |
| Other Options: | Holey Metal Back Perforation, Reduces weight by 1/2 pound |
| String Gauge: | .010 - .046 Dunlop |