Suhr Classic T Antique Guitar - Butterscotch Blonde
BUILD QUALITY - Every Classic T Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Swamp Ash body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The Even C medium neck profile, medium stainless steel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
BUILT FOR TONE - Our Classic T pickups cover a broad range of vintage and modern tones. From clear and twangy to thick and growling, the Classic T Antique is equally at home in a Nashville honky-tonk or on the Sunset Strip. The 3-saddle vintage style bridge and compensated brass saddles combine vintage tele tone with improved intonation.
Serial Number: JS8D8Q
Weight: 6 lbs 15 oz
| Body: | Swamp Ash |
| Neck: | Maple, Gloss Lacquer Finish |
| Neck Shape: | Even C Medium .840 - .920 |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1.650" |
| Frets: | 22 Frets, Stainless Steel Medium, Compound Radius 9" - 12" |
| Bridge: | Wilkinson 3 Saddle Classic T, Chrome |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking Chrome |
| Pickguard: | 1 Ply Black |
| Electronics: | SSCII Wiring, 3-Way Blade, Volume, Tone |
| Input Jack: | Tele Electrosocket, Chrome |
| Knobs: | Chrome |
| Neck Pickup: | Suhr Classic T Neck, Chrome |
| Bridge Pickup: | Suhr Classic T Bridge, Black |
| Finish: | Butterscotch Blonde, Nitro-Cellulose Lacquer, Light Aging |
| Other Options: | Black Clay Dots |
| Case: | Suhr Deluxe Padded Gig Bag |
| String Gauge: | .010 - .046 |
BUILD QUALITY - Every Classic T Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Swamp Ash body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The Even C medium neck profile, medium stainless steel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
BUILT FOR TONE - Our Classic T pickups cover a broad range of vintage and modern tones. From clear and twangy to thick and growling, the Classic T Antique is equally at home in a Nashville honky-tonk or on the Sunset Strip. The 3-saddle vintage style bridge and compensated brass saddles combine vintage tele tone with improved intonation.
Serial Number: JS8D8Q
Weight: 6 lbs 15 oz
| Body: | Swamp Ash |
| Neck: | Maple, Gloss Lacquer Finish |
| Neck Shape: | Even C Medium .840 - .920 |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1.650" |
| Frets: | 22 Frets, Stainless Steel Medium, Compound Radius 9" - 12" |
| Bridge: | Wilkinson 3 Saddle Classic T, Chrome |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking Chrome |
| Pickguard: | 1 Ply Black |
| Electronics: | SSCII Wiring, 3-Way Blade, Volume, Tone |
| Input Jack: | Tele Electrosocket, Chrome |
| Knobs: | Chrome |
| Neck Pickup: | Suhr Classic T Neck, Chrome |
| Bridge Pickup: | Suhr Classic T Bridge, Black |
| Finish: | Butterscotch Blonde, Nitro-Cellulose Lacquer, Light Aging |
| Other Options: | Black Clay Dots |
| Case: | Suhr Deluxe Padded Gig Bag |
| String Gauge: | .010 - .046 |
Original: $3,699.00
-65%$3,699.00
$1,294.65Description
BUILD QUALITY - Every Classic T Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Swamp Ash body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The Even C medium neck profile, medium stainless steel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
BUILT FOR TONE - Our Classic T pickups cover a broad range of vintage and modern tones. From clear and twangy to thick and growling, the Classic T Antique is equally at home in a Nashville honky-tonk or on the Sunset Strip. The 3-saddle vintage style bridge and compensated brass saddles combine vintage tele tone with improved intonation.
Serial Number: JS8D8Q
Weight: 6 lbs 15 oz
| Body: | Swamp Ash |
| Neck: | Maple, Gloss Lacquer Finish |
| Neck Shape: | Even C Medium .840 - .920 |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1.650" |
| Frets: | 22 Frets, Stainless Steel Medium, Compound Radius 9" - 12" |
| Bridge: | Wilkinson 3 Saddle Classic T, Chrome |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking Chrome |
| Pickguard: | 1 Ply Black |
| Electronics: | SSCII Wiring, 3-Way Blade, Volume, Tone |
| Input Jack: | Tele Electrosocket, Chrome |
| Knobs: | Chrome |
| Neck Pickup: | Suhr Classic T Neck, Chrome |
| Bridge Pickup: | Suhr Classic T Bridge, Black |
| Finish: | Butterscotch Blonde, Nitro-Cellulose Lacquer, Light Aging |
| Other Options: | Black Clay Dots |
| Case: | Suhr Deluxe Padded Gig Bag |
| String Gauge: | .010 - .046 |