Suhr Classic T Antique Guitar - Black
BUILD QUALITY - Every Classic T Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Swamp Ash body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The 60's C Vintage Medium neck profile, medium stainless steel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
ROCK-SOLID STABILITY - The one piece roasted Maple neck provides improved stability and lends a classic woody tone to the instrument. Suhr Locking Tuners improve tuning stability.
BUILT FOR TONE - Our Classic T pickups cover a broad range of vintage and modern tones. From clear and twangy to thick and growling, the Classic T Antique is equally at home in a Nashville honky-tonk or on the Sunset Strip. The 3-saddle vintage style bridge and compensated brass saddles combine vintage tele tone with improved intonation.
Model: Classic T Antique
Serial Number: JS3P6F
Weight: 7 lbs 8 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple/ Rosewood Fingerboard |
| Neck Shape: | 60's C Vintage Medium, .830 - .950 |
| Radius: | 9" - 12" Compound Radius |
| Nut Material: | Tusq |
| Frets: | Medium Stainless Steel |
| Bridge: | 3 Saddle Vintage Tele Style |
| Nut Width: | 1.650 |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking |
| Pickguard: | Bakelite or White |
| Electronics: | Standard Tele |
| Input Jack: | Tele Electro Socket |
| Knobs: | Plastic Parchment |
| Neck Pickup: | Suhr Classic T Neck |
| Bridge Pickup: | Suhr Classic T Bridge |
| Other Options: | Hand Rolled Fingerboard Edges |
| Finish: | Nitro-Cellulose Lacquer |
| String Gauge: | 10 - 46 |
BUILD QUALITY - Every Classic T Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Swamp Ash body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The 60's C Vintage Medium neck profile, medium stainless steel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
ROCK-SOLID STABILITY - The one piece roasted Maple neck provides improved stability and lends a classic woody tone to the instrument. Suhr Locking Tuners improve tuning stability.
BUILT FOR TONE - Our Classic T pickups cover a broad range of vintage and modern tones. From clear and twangy to thick and growling, the Classic T Antique is equally at home in a Nashville honky-tonk or on the Sunset Strip. The 3-saddle vintage style bridge and compensated brass saddles combine vintage tele tone with improved intonation.
Model: Classic T Antique
Serial Number: JS3P6F
Weight: 7 lbs 8 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple/ Rosewood Fingerboard |
| Neck Shape: | 60's C Vintage Medium, .830 - .950 |
| Radius: | 9" - 12" Compound Radius |
| Nut Material: | Tusq |
| Frets: | Medium Stainless Steel |
| Bridge: | 3 Saddle Vintage Tele Style |
| Nut Width: | 1.650 |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking |
| Pickguard: | Bakelite or White |
| Electronics: | Standard Tele |
| Input Jack: | Tele Electro Socket |
| Knobs: | Plastic Parchment |
| Neck Pickup: | Suhr Classic T Neck |
| Bridge Pickup: | Suhr Classic T Bridge |
| Other Options: | Hand Rolled Fingerboard Edges |
| Finish: | Nitro-Cellulose Lacquer |
| String Gauge: | 10 - 46 |
Original: $3,699.00
-65%$3,699.00
$1,294.65Description
BUILD QUALITY - Every Classic T Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Swamp Ash body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The 60's C Vintage Medium neck profile, medium stainless steel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
ROCK-SOLID STABILITY - The one piece roasted Maple neck provides improved stability and lends a classic woody tone to the instrument. Suhr Locking Tuners improve tuning stability.
BUILT FOR TONE - Our Classic T pickups cover a broad range of vintage and modern tones. From clear and twangy to thick and growling, the Classic T Antique is equally at home in a Nashville honky-tonk or on the Sunset Strip. The 3-saddle vintage style bridge and compensated brass saddles combine vintage tele tone with improved intonation.
Model: Classic T Antique
Serial Number: JS3P6F
Weight: 7 lbs 8 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple/ Rosewood Fingerboard |
| Neck Shape: | 60's C Vintage Medium, .830 - .950 |
| Radius: | 9" - 12" Compound Radius |
| Nut Material: | Tusq |
| Frets: | Medium Stainless Steel |
| Bridge: | 3 Saddle Vintage Tele Style |
| Nut Width: | 1.650 |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking |
| Pickguard: | Bakelite or White |
| Electronics: | Standard Tele |
| Input Jack: | Tele Electro Socket |
| Knobs: | Plastic Parchment |
| Neck Pickup: | Suhr Classic T Neck |
| Bridge Pickup: | Suhr Classic T Bridge |
| Other Options: | Hand Rolled Fingerboard Edges |
| Finish: | Nitro-Cellulose Lacquer |
| String Gauge: | 10 - 46 |