Suhr Classic Antique Guitar - 3 Tone Sunburst, Rosewood, HSS
BUILD QUALITY - Every Classic Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Alder body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The Even C medium neck profile, medium nickel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
Model: Classic Antique Strat
Serial Number: JS5K6G
Weight: 7 lbs 12 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple w/ Indian Rosewood Fingerboard, Gloss Lacquer Finish |
| Neck Shape: | Even C Medium .840 - .920 |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1.650" |
| Frets: | 22 Frets, Stainless Steel Medium, Compound Radius 9" - 12" |
| Bridge: | Gotoh 510, Chrome |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking Chrome |
| Pickguard: | 3 Ply Parchment |
| Electronics: | SSCII, Standard Wiring, 5 Way Blade, Volume, Tone, Tone |
| Input Jack: | Face Jack, Chrome |
| Knobs: | Chrome |
| Neck Pickup: | Suhr ML Single Coil Neck, Parchment |
| Middle Pickup: | Suhr ML Single Coil Middle, Parchment |
| Bridge Pickup: | Suhr SSV Humbucker Bridge, Black |
| Finish: | 3-Tone Burst, Nitro-Cellulose Lacquer, Light Aging |
| Other Options: | Clay Dots |
| Case: | Suhr Deluxe Padded Gig Bag |
| String Gauge: | .010 - .046 |
BUILD QUALITY - Every Classic Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Alder body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The Even C medium neck profile, medium nickel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
Model: Classic Antique Strat
Serial Number: JS5K6G
Weight: 7 lbs 12 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple w/ Indian Rosewood Fingerboard, Gloss Lacquer Finish |
| Neck Shape: | Even C Medium .840 - .920 |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1.650" |
| Frets: | 22 Frets, Stainless Steel Medium, Compound Radius 9" - 12" |
| Bridge: | Gotoh 510, Chrome |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking Chrome |
| Pickguard: | 3 Ply Parchment |
| Electronics: | SSCII, Standard Wiring, 5 Way Blade, Volume, Tone, Tone |
| Input Jack: | Face Jack, Chrome |
| Knobs: | Chrome |
| Neck Pickup: | Suhr ML Single Coil Neck, Parchment |
| Middle Pickup: | Suhr ML Single Coil Middle, Parchment |
| Bridge Pickup: | Suhr SSV Humbucker Bridge, Black |
| Finish: | 3-Tone Burst, Nitro-Cellulose Lacquer, Light Aging |
| Other Options: | Clay Dots |
| Case: | Suhr Deluxe Padded Gig Bag |
| String Gauge: | .010 - .046 |
Original: $2,695.00
-65%$2,695.00
$943.25Description
BUILD QUALITY - Every Classic Antique is built with impeccable craftsmanship and attention to detail to ensure that every neck pocket is tight, every fret is perfectly dressed, and each instrument plays its best before leaving our facility.
NITRO-CELLULOSE FINISH - The antiqued Nitro-cellulose lacquer finish allows the Alder body to resonate freely and feel like it has been well worn in for years.
UNRIVALED PLAYABILITY - The Even C medium neck profile, medium nickel frets, and 9-12" compound fingerboard radius improve upon the playability of vintage instruments, resulting in a neck that is equally comfortable for chording and soloing.
Model: Classic Antique Strat
Serial Number: JS5K6G
Weight: 7 lbs 12 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple w/ Indian Rosewood Fingerboard, Gloss Lacquer Finish |
| Neck Shape: | Even C Medium .840 - .920 |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1.650" |
| Frets: | 22 Frets, Stainless Steel Medium, Compound Radius 9" - 12" |
| Bridge: | Gotoh 510, Chrome |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Suhr Locking Chrome |
| Pickguard: | 3 Ply Parchment |
| Electronics: | SSCII, Standard Wiring, 5 Way Blade, Volume, Tone, Tone |
| Input Jack: | Face Jack, Chrome |
| Knobs: | Chrome |
| Neck Pickup: | Suhr ML Single Coil Neck, Parchment |
| Middle Pickup: | Suhr ML Single Coil Middle, Parchment |
| Bridge Pickup: | Suhr SSV Humbucker Bridge, Black |
| Finish: | 3-Tone Burst, Nitro-Cellulose Lacquer, Light Aging |
| Other Options: | Clay Dots |
| Case: | Suhr Deluxe Padded Gig Bag |
| String Gauge: | .010 - .046 |