Nash T2HB Guitar, 3 Tone Sunburst, Lollartrons, Maple
About the pickups in this guitar:
Putting a new twist on an old favorite, the LollarTron is a humbucker-sized pickup that channels the sound of a vintage FilterTron. A2 magnets, custom covers, lots of attitude.
Starting with a '60s Country Gentleman as a benchmark, Lollar went after the classic rock-a-billy 'bucker tone, adding some Lollar "secret sauce" along the way. The neck pickup is warm and buttery, with a clear, present top end. The bridge pickup is fat and honky, with a rich low end and great clarity. Combined, they sparkle and spank with clarity and punch. They'll cover everything from "OZ" rock to "Nashville Super Pickers" to "Hot Rods and Hot Babes".
Serial#: HBM-419
Weight: 7 lbs 11 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Graphtech self lubricating Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Mint |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way Selector Switch |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: |
Lollar Handwound Lollartrons |
| Finish Option: | Nitrocellulose with Light Relicing, 3 Tone Sunburst |
| Additional: | Cream Binding |
| Case: | Hardshell Case |
About the pickups in this guitar:
Putting a new twist on an old favorite, the LollarTron is a humbucker-sized pickup that channels the sound of a vintage FilterTron. A2 magnets, custom covers, lots of attitude.
Starting with a '60s Country Gentleman as a benchmark, Lollar went after the classic rock-a-billy 'bucker tone, adding some Lollar "secret sauce" along the way. The neck pickup is warm and buttery, with a clear, present top end. The bridge pickup is fat and honky, with a rich low end and great clarity. Combined, they sparkle and spank with clarity and punch. They'll cover everything from "OZ" rock to "Nashville Super Pickers" to "Hot Rods and Hot Babes".
Serial#: HBM-419
Weight: 7 lbs 11 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Graphtech self lubricating Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Mint |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way Selector Switch |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: |
Lollar Handwound Lollartrons |
| Finish Option: | Nitrocellulose with Light Relicing, 3 Tone Sunburst |
| Additional: | Cream Binding |
| Case: | Hardshell Case |
Original: $2,135.00
-65%$2,135.00
$747.25Description
About the pickups in this guitar:
Putting a new twist on an old favorite, the LollarTron is a humbucker-sized pickup that channels the sound of a vintage FilterTron. A2 magnets, custom covers, lots of attitude.
Starting with a '60s Country Gentleman as a benchmark, Lollar went after the classic rock-a-billy 'bucker tone, adding some Lollar "secret sauce" along the way. The neck pickup is warm and buttery, with a clear, present top end. The bridge pickup is fat and honky, with a rich low end and great clarity. Combined, they sparkle and spank with clarity and punch. They'll cover everything from "OZ" rock to "Nashville Super Pickers" to "Hot Rods and Hot Babes".
Serial#: HBM-419
Weight: 7 lbs 11 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Graphtech self lubricating Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Mint |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way Selector Switch |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: |
Lollar Handwound Lollartrons |
| Finish Option: | Nitrocellulose with Light Relicing, 3 Tone Sunburst |
| Additional: | Cream Binding |
| Case: | Hardshell Case |