Nash T63 Guitar, 3 Tone Sunburst, LollarTron
About the Lollar handwound pickups in this guitar:
Putting a new twist on an old favorite, the LollarTron is a humbucker-sized pickup that channels the sound of a vintage FilterTron. A2 magnets, custom covers, lot's of attitude!
Starting with a '60s Country Gentleman as a benchmark, Lollar went after the classic rock-a-billy 'bucker tone, adding some Lollar "secret sauce" along the way. The neck pickup is warm and buttery, with a clear, present top end offering sparkle and spank with clarity and punch.
The Special T (bridge) is a higher output version of the Vintage T Series Bridge with a rounder top end, a little more midrange, and more bottom end. Roll the tone control back a bit and get a somewhat convincing P-90/vintage humbucker tone. Flat pole design with graded Alnico 5 magnets. Vintage style cloth covered lead wire. Wax potted.
Serial #: HBM-319
Weight: 7 lbs 5 oz
| Body: | Ash |
| Neck: | Maple w/ Slab Rosewood |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | C Shape Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | 3-Saddle Tele Style |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Mint |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way Selector Switch |
| Input Jack: | Tele Cup Style |
| Knobs: | Chrome |
| Pickups: | Lollar Handwound (Neck is a LollarTron) |
| Finish: | 3 Tone Sunburst |
| Finish Option: | Nitrocellulose with Light Distress |
| Case: | Hardshell Case |
About the Lollar handwound pickups in this guitar:
Putting a new twist on an old favorite, the LollarTron is a humbucker-sized pickup that channels the sound of a vintage FilterTron. A2 magnets, custom covers, lot's of attitude!
Starting with a '60s Country Gentleman as a benchmark, Lollar went after the classic rock-a-billy 'bucker tone, adding some Lollar "secret sauce" along the way. The neck pickup is warm and buttery, with a clear, present top end offering sparkle and spank with clarity and punch.
The Special T (bridge) is a higher output version of the Vintage T Series Bridge with a rounder top end, a little more midrange, and more bottom end. Roll the tone control back a bit and get a somewhat convincing P-90/vintage humbucker tone. Flat pole design with graded Alnico 5 magnets. Vintage style cloth covered lead wire. Wax potted.
Serial #: HBM-319
Weight: 7 lbs 5 oz
| Body: | Ash |
| Neck: | Maple w/ Slab Rosewood |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | C Shape Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | 3-Saddle Tele Style |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Mint |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way Selector Switch |
| Input Jack: | Tele Cup Style |
| Knobs: | Chrome |
| Pickups: | Lollar Handwound (Neck is a LollarTron) |
| Finish: | 3 Tone Sunburst |
| Finish Option: | Nitrocellulose with Light Distress |
| Case: | Hardshell Case |
Description
About the Lollar handwound pickups in this guitar:
Putting a new twist on an old favorite, the LollarTron is a humbucker-sized pickup that channels the sound of a vintage FilterTron. A2 magnets, custom covers, lot's of attitude!
Starting with a '60s Country Gentleman as a benchmark, Lollar went after the classic rock-a-billy 'bucker tone, adding some Lollar "secret sauce" along the way. The neck pickup is warm and buttery, with a clear, present top end offering sparkle and spank with clarity and punch.
The Special T (bridge) is a higher output version of the Vintage T Series Bridge with a rounder top end, a little more midrange, and more bottom end. Roll the tone control back a bit and get a somewhat convincing P-90/vintage humbucker tone. Flat pole design with graded Alnico 5 magnets. Vintage style cloth covered lead wire. Wax potted.
Serial #: HBM-319
Weight: 7 lbs 5 oz
| Body: | Ash |
| Neck: | Maple w/ Slab Rosewood |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | C Shape Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | 3-Saddle Tele Style |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Mint |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way Selector Switch |
| Input Jack: | Tele Cup Style |
| Knobs: | Chrome |
| Pickups: | Lollar Handwound (Neck is a LollarTron) |
| Finish: | 3 Tone Sunburst |
| Finish Option: | Nitrocellulose with Light Distress |
| Case: | Hardshell Case |