Nash T2HB Guitar, Candy Orange
Serial#: NG-3031
Weight: 7 lbs 10 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple / Rosewood Fingerboard |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Pearl |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way CRL Selector Switch, 500K and 250K |
| CTS pots, Sprague Orange Drop Capacitor | |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: | Lollar Handwound Imperials (See More Information Below) |
| Finish Option: | Heavy Distress |
| Case: | Hardshell Case |
About the pickups in this guitar:
The Lollar Imperial captures the airy top end, tight lows, balanced midrange, and complex overtones of the best original PAF pickups. In reviews it is consistently given high marks for its balanced frequency response. Unbalanced coils keep the bottom end tight for the amount of fullness the pickups have, overtones build after each note is played. Alnico 2 magnets in the neck & alnico 5 magnets in the bridge are de-gaussed to specific levels, unique to the neck and bridge positions.
Neck 7.6K, Bridge 8.4K
Serial#: NG-3031
Weight: 7 lbs 10 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple / Rosewood Fingerboard |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Pearl |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way CRL Selector Switch, 500K and 250K |
| CTS pots, Sprague Orange Drop Capacitor | |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: | Lollar Handwound Imperials (See More Information Below) |
| Finish Option: | Heavy Distress |
| Case: | Hardshell Case |
About the pickups in this guitar:
The Lollar Imperial captures the airy top end, tight lows, balanced midrange, and complex overtones of the best original PAF pickups. In reviews it is consistently given high marks for its balanced frequency response. Unbalanced coils keep the bottom end tight for the amount of fullness the pickups have, overtones build after each note is played. Alnico 2 magnets in the neck & alnico 5 magnets in the bridge are de-gaussed to specific levels, unique to the neck and bridge positions.
Neck 7.6K, Bridge 8.4K
Original: $2,135.00
-65%$2,135.00
$747.25Description
Serial#: NG-3031
Weight: 7 lbs 10 oz
| Body: | Alder |
| Neck: | Maple / Rosewood Fingerboard |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 3 Ply Pearl |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way CRL Selector Switch, 500K and 250K |
| CTS pots, Sprague Orange Drop Capacitor | |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: | Lollar Handwound Imperials (See More Information Below) |
| Finish Option: | Heavy Distress |
| Case: | Hardshell Case |
About the pickups in this guitar:
The Lollar Imperial captures the airy top end, tight lows, balanced midrange, and complex overtones of the best original PAF pickups. In reviews it is consistently given high marks for its balanced frequency response. Unbalanced coils keep the bottom end tight for the amount of fullness the pickups have, overtones build after each note is played. Alnico 2 magnets in the neck & alnico 5 magnets in the bridge are de-gaussed to specific levels, unique to the neck and bridge positions.
Neck 7.6K, Bridge 8.4K