Nash E1HB Guitar, Butterscotch Blonde, Dimarzio
Serial#: NG-3049
Weight: 6 lbs 13 oz
| Body: | Swamp Ash |
| Neck: | Maple |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 1 Ply Black |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way CRL Selector Switch, 500K and 250K |
| CTS pots, Sprague Orange Drop Capacitor | |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: | DiMarzio Air Norton Humbucker (See More Information Below) |
| Finish Option: | Nitrocellulose |
| Case: | Hardshell Case |
About the Dimarzio pickup in this guitar:
Bridge:
The Air Norton started out simply to be the Airbucker version of the Norton. We thought it would make a distinctive-sounding bridge pickup with high-gain amps, but we soon discovered that it’s a radically neat neck pickup, too. The tone is deep and warm, but not muddy. It’s hot, but not distorted. It’s even got cool harmonics, which are really unusual for a neck humbucker. The patented Air Norton magnetic structure reduces string-pull, so sustain is improved; and pick attack and dynamics are tremendously controllable and expressive. Combine the Air Norton with an Air Zone, The Tone Zone or Steve's Special in the bridge position for a perfect blend of power and tone, or use an Air Norton in the bridge position with an Air Classic Bridge model in the neck position for a distinctive medium-output blues-rock sound.
Serial#: NG-3049
Weight: 6 lbs 13 oz
| Body: | Swamp Ash |
| Neck: | Maple |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 1 Ply Black |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way CRL Selector Switch, 500K and 250K |
| CTS pots, Sprague Orange Drop Capacitor | |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: | DiMarzio Air Norton Humbucker (See More Information Below) |
| Finish Option: | Nitrocellulose |
| Case: | Hardshell Case |
About the Dimarzio pickup in this guitar:
Bridge:
The Air Norton started out simply to be the Airbucker version of the Norton. We thought it would make a distinctive-sounding bridge pickup with high-gain amps, but we soon discovered that it’s a radically neat neck pickup, too. The tone is deep and warm, but not muddy. It’s hot, but not distorted. It’s even got cool harmonics, which are really unusual for a neck humbucker. The patented Air Norton magnetic structure reduces string-pull, so sustain is improved; and pick attack and dynamics are tremendously controllable and expressive. Combine the Air Norton with an Air Zone, The Tone Zone or Steve's Special in the bridge position for a perfect blend of power and tone, or use an Air Norton in the bridge position with an Air Classic Bridge model in the neck position for a distinctive medium-output blues-rock sound.
Original: $2,065.00
-65%$2,065.00
$722.75Description
Serial#: NG-3049
Weight: 6 lbs 13 oz
| Body: | Swamp Ash |
| Neck: | Maple |
| Rolled Edges | |
| 21 Frets | |
| Single Adjustment Truss Rod w/ Heel Adjust | |
| Neck Shape: | Medium C Neck - 10" Radius |
| Headstock: | Vintage Correct Headstock |
| Nut: | Tusq |
| Nut Width: | 1 5/8 |
| Frets: | 6105 |
| Bridge: | Vintage 3-Saddle |
| Hardware Color: | Chrome |
| Gears: | Gotoh Vintage |
| Pickguard: | 1 Ply Black |
| Electronics: | Volume, Tone, 3-Way CRL Selector Switch, 500K and 250K |
| CTS pots, Sprague Orange Drop Capacitor | |
| Input Jack: | Side Tele Cup Jack |
| Knobs: | Metal |
| Pickups: | DiMarzio Air Norton Humbucker (See More Information Below) |
| Finish Option: | Nitrocellulose |
| Case: | Hardshell Case |
About the Dimarzio pickup in this guitar:
Bridge:
The Air Norton started out simply to be the Airbucker version of the Norton. We thought it would make a distinctive-sounding bridge pickup with high-gain amps, but we soon discovered that it’s a radically neat neck pickup, too. The tone is deep and warm, but not muddy. It’s hot, but not distorted. It’s even got cool harmonics, which are really unusual for a neck humbucker. The patented Air Norton magnetic structure reduces string-pull, so sustain is improved; and pick attack and dynamics are tremendously controllable and expressive. Combine the Air Norton with an Air Zone, The Tone Zone or Steve's Special in the bridge position for a perfect blend of power and tone, or use an Air Norton in the bridge position with an Air Classic Bridge model in the neck position for a distinctive medium-output blues-rock sound.